Ana Sayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
ÖSYM'den barkod uygulaması
Sınava giriş kağıdına `her adaya özel gizli şifrelerden oluşan barkod eklenecek.

Bir cihaz aracılığıyla kağıt üzerindeki barkod okunarak, aday ile bilgisayar ekranına yansıyacak fotoğraf eşleştirilecek.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), merkezi sistem sınavlarında alınan tümgüvenlik tedbirlerine rağmen bazı adayların “yerine başkasını sokma” girişiminebaşvurması üzerine yeni bir uygulamabaşlatacak. Buna göre; sınava giriş kağıdı üzerine “her adaya özel” gizli şifrelerdenoluşan bir barkod eklenecek.

Bir cihaz aracılığıyla kağıt üzerindeki barkod okunarak, aday ile bilgisayar ekranına yansıyacak fotoğraf eşleştirilecek. Başkasının yerine sınava girene anında işlem yapılacak. ÖSYM Kanunu uyarınca, başkasının yerine sınava girenlere 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası uygulanıyor.
Kopya ve şifre iddiaları üzerine güvenlik önlemlerini artıran ÖSYM, 2012’den itibaren hayata geçirmek için yeni bir düzenleme yapacak.
Buna göre; mağazalardaki alışverilerde ürünler üzerindeki barkodu tanımaya yarayan kızılötesi cihaz, sınav salonları girişindeki bir bilgisayara bağlanacak. Bu bilgisayarı ve cihazı sınav salonlarında hazır bulunan görevliler kullanacak. Aday, sınava girerken yanında getirmesi şart olan sınava giriş belgesini görevliye vererek üzerindeki barkodun okunmasını sağlayacak.

ÖSYM’ye bildirilecek


Belge üzerindeki barkod okunduğunda adayın kimlik bilgileri ve fotografı bilgisayar ekranında görülebilecek. Görevli böylece sınav başlamasına dakikalar kala o adayın gerçekten sınava girip girmediğini tespit edebilecek. Bilgisayar, ÖSYM merkez bilgisayarlarına bağlı olacağından, sınav başlamadan önce başvuru yapan adaylardan kaçının sınava girdiği bilgisine ulaşılacak.

Görevliler de takipte


ÖSYM yetkilileri, adayların yanısıra sınavlarda gözetmen olarak bulunan görevlilerin de “barkod sistemine” tabi olacağını belirtti. Bu kişilerin de görevli olduklarını gösterir evrak üzerindeki barkodun okunarak, sınava gelip gelmediklerinin kontrol edileceği kaydedildi.

Eklenme Tarihi: 09/01/2013
 
:: Diğer Haberler + tüm haberleri gör
 
- 'İnsanlara barkod' tartışması
09/01/2013
   
 
 
  ADRES: Atatürk Mah. Kalıcı Konutlar İş Merkezi 557 Ada Kat 2/15 Değirmendere / Gölcük / Kocaeli
TELEFON: 0 262 4272620 - 0 262 4272630
Faks: 0 262 4272640
E-POSTA: bilgi@barkodetiketi.gen.tr